Leczenie chorób, fobia społeczna

Fobia i inne choroby – blog zdrowie

Gamofobia

17 września 2015

Kategoria: Rodzaje fobii;
Tagi: , ,

Gamofobia Większość z nas marzy o wspólnym życiu i zawarciu związku małżeńskiego jest jednak grupa osób, która bardzo przed tym aktem się wzbrania są to chorzy na gamofbie. Objawia się ona strachem przed zawarciem ślubu. Często choroba przez okres narzeczeństwa nie musi się ujawniać dopiero w sytuacji najbardziej stresującej, kiedy jest się przed ołtarzem przychodzi bardzo paraliżujący strach. To on powoduje ucieczki sprzed ołtarza i wycofywaniem się z ustaleń. Lęk wynika tutaj z wzięcia odpowiedzialności za drugiego człowieka, obawiamy się także, że nie sprostamy roli żony czy też męża. Przyczyn tego schorzenia może być kilka najczęściej złe doświadczenie z dzieciństwa lub lat młodzieńczych jak na przykład drastyczne rozstanie z partnerem, zdrada czy nawet rozwód rodziców. Wówczas nie wierzymy w siłę miłości a strach przed zobowiązaniami jest większy niż radość zbycia z kimś bliskim. W leczeniu tego schorzenia może pomóc nam terapeuta dzięki niemu dowiemy się, czego tak najbardziej się boimy i jak radzić sobie ze strachem, aby nas nie paraliżował. Terapeuta określi też jak mocno choroba fobia jest w nas zakorzeniona. Dobrym pomysłem będzie na pewno wsparcie ze strony rodziny i najbliżej osoby, tylko wyrozumiałość może pomóc w pokonaniu fobii. Często wyśmiewamy takie schorzenie jednak jest to jak najbardziej jednostką chorobową. W tym wypadku problem znajduje się w naszym umyśle, który nie radzi sobie z emocjami.

Heliofobia

15 sierpnia 2015

Kategoria: Zdrowie;
Tagi: , ,

Heliofobia Fobie mogą mieć bardzo różny wyraz czasami bardzo utrudniają nam życie, więc musimy z nimi walczyć. Jednym z gatunków jest fobia znana pod nazwą heliofobii, oznacza ona lęk przed słońcem. Osoby chore na schorzenie unikają słońca, ponieważ kojarzy się im z kulą ognia i poparzeniami słonecznymi. Osoby chore unikają wszelkiego kontaktu ze słońcem, czyli noszą ubrania ochronne, pomimo, że na dworze temperatura jest bardzo wysoka. Ponadto chronią ciało, głowę i oczy, ponieważ w słońcu upatrują przyczyn raka skóry. Pomimo, że jest wiele kremów do opalania z dużym filtrem nie jest to dla nich żadne zabezpieczenie, ufają tylko sobie. Wyobraźnia dotycząca samego słońca jest tak dużą, że osoby te obawiają się nie tylko reakcji zewnętrznej na ich skórę w kontakcie ze słońcem, ale nawet zderzenia gorącej kuli ognia z ziemią. Schorzenie to jest szczególnie trudne latem, kiedy pogoda dopisuje, zamiast cieszyć się wypoczynkiem na słońcu musimy się przed nim ukrywać. Fobia ta szybko jest dostrzegalna dla otoczenia, czym bardziej osoba chora się wycofuje i izoluje. Sam kontakt ze słońcem budzi ostach lęk, wówczas występuje kołatanie serca, potliwość oraz silne napięcie mięśniowe, w skrajnych przypadkach chory może dostać nawet silnej paniki. Heliofobia jest dość rzadką chorobą jednak bardzo uciążliwą. Kiedy już zauważymy u siebie niepokojące objawy powinniśmy udać się do specjalisty na terapie, ten zdiagnozuje problem i pomoże się z nim uporać.

Dentofobia

14 sierpnia 2015

Kategoria: Rodzaje fobii;
Tagi: , ,

Dentofobia Strach towarzyszył ludziom od zalania wieków, jedni radzili sobie z nim lepiej inni troszkę gorzej. Lęki mogą dotyczyć różnych sfer naszego życia. Według badań najbardziej rozpowszechnioną z fobii jest lęk przed wizytą u dentysty. Dentofobia, bo o niej mowa dotyka 20 procent ludności. Strach przed wizytą u dentysty jest tak duży, że zazwyczaj pojawiamy się w jego gabinecie, kiedy nie ma wyjścia i ból jest bardzo silny. Przyczyn lęku przed dentystą może być wiele. Najczęściej jest on spowodowany traumatycznymi skojarzeniami z dentystą, możemy też obawiać się zastrzyków czy innej ingerencji w naszą jamę ustaną. Szczególnie trudno w tej sytuacji mają osoby, które posiadają niski próg bólu. Dentofobia jest bardzo trudną fobią i ma ogromną skale. W wyniku jej działania większość Polaków posiada próchnice. Lęk przed dentystą, gabinetem czy samym zapachem jest tak ogromny, że nawet często ból zęba nie jest w stanie nas pokierować do dentysty. Na dentofobie narażeni są przede wszystkim malcy. Dzieci uczą się tej fobii od rodziców. Maluszki w fazie rozwoju są bardzo podatne na sugestie, co za tym idzie nie będąc nigdy u dentysty już się go obawiają. Do objawów dentofobii zaliczamy szybsze bicie serca, pocenie się dłoni, wydzielaniem soków trawiennych. Skutki takich objawów mogą być nawet zagrożeniem życia dla osób cierpiących na choroby serca. Dentofobia jest dużym zjawiskiem, aby jej przeciwdziałać szkoli się odpowiednio dentystów z zakresu kontaktu z pacjentem.