Leczenie chorób, fobia społeczna

Fobia i inne choroby – blog zdrowie

Dogofobia

8 września 2015

Kategoria: Rodzaje fobii;
Tagi: , ,

Dogofobia Dla wielu ludzi pies jest stworzeniem miłym i przyjaznym bardzo często uznawany jest za przyjaciela rodziny. Nie we wszystkich wypadkach wizja psa wygląda tak samo, dla wielu ludzi pies kojarzy się z ogromnym strachem. Dlaczego tak jest? Najczęściej jest to powód upatrywany w naszej przeszłości, kiedy zostaliśmy pogryzieni przez pas lub po prostu byliśmy świadkiem jego ataku zaczynamy się go obawiać. Z wiekiem stan ten może bardzo się pogłębiać. Należy z fobią tą walczyć, ponieważ może bardzo utrudniać nam życie, psy przecież widzimy na każdym kroku. Nie może być tak, że nie wyjdziemy na dwór czy do sklepu, bo boimy się kontaktu z pasem. Poza tym psy są bardzo mądrymi zwierzakami, jeśli wyczują lęk drugiej osoby same czują się nie spokojne. Jeśli nasze dziecko boi się psów powinniśmy konfrontować go ze strachem, uczyć zachowania względem zwierzęta, aby było bezpieczne, ale też i kontaktu z nimi. Dobrze w tym celu dziecku pozwolić na zabawy ze szczeniaczkiem lub zaprzyjaźnionym zwierzakiem rodziny gdzie jesteśmy pewni jego łagodnego usposobienia. Pamiętajmy jednak każdy pies jest inny i co innego może go zdenerwować. Watro wyrobić w dziecku przyzwyczajenie, co wolno a czego nie wolno ze zwierzakiem wówczas kontakt ten będzie bezpieczny. Dogrofobia jest bardzo często spotykanym zjawiskiem, trudno z nią funkcjonować, ponieważ element wywołujący w nas lęk jest na każdym kroku, niestety w takim wypadku konieczna jest konfrontacja ze źródłem lęku i oswajanie się z nim.

Zoofobia

2 września 2015

Kategoria: Rodzaje fobii;
Tagi: , , ,

Zoofobia Nasze lęki mogą dotykać różnych sfer życia. Najtrudniej jest, kiedy są na tyle duże, że zakłócają nasz byt. Jednym przykładów fobii jest zoofobia, czyli lęk przed zwierzętami. Jakikolwiek kontakt ze zwierzakami skutkuje w złe samopoczucie, osoba chora natychmiast zaczyna się pocić i drżeć, czasami występują reakcje niepochamowane jak krzyk ucieczka lub przeciwnie zamieranie na skutek porażenia wszystkich mięśni. Bardzo ciekawym zagadnieniem jest to skąd się bierze zoofobia? Naukowcy upatrują przyczyn we wczesnym dzieciństwie. Dziecko do trzeciego roku życia nie doczuwa lęku przed zwierzętami, ponieważ jest ufne nie wie, co to strach, z czasem jednak zaczyna być mu wpajane nie dotykaj, ugryzie, jest agresywny na skutek wychowania zaczyna ostrożniej kontaktować się ze zwierzętami lub ich panicznie bać. Innym powodem fobii mogą być nie miłe wspomnienia, kiedy byliśmy świadkami jak zwierzę zakatowało kogoś lub wyrządziło mu krzywdę, wówczas również jesteśmy do nich negatywnie nastawieni. Nasze fobie miesząc się w głowie, pierwszym krokiem w leczeniu schorzenia będzie uświadomienie sobie, że zwierzęta nie musza być agresywne a my nie musimy się ich bać wystarczy tylko, jeśli zachowamy się ostrożnie. Jeśli nadal nie radzimy sobie z problemem jedynym wyjściem z sytuacji pozostaje pójście do specjalisty, który pomoże uporać się nam z problemami. Inną metoda często stosowaną jest nawet hipnoza.

Strach przed wężami

19 sierpnia 2015

Kategoria: Zdrowie;
Tagi: , ,

Strach przed wężami Zwierzęta często wywołują w nas mieszane uczucia. Nieraz bywają też przedmiotem naszych lęków. Do grona najliczniej występujących fobii zaliczymy na pewno lęk przed wężami. Dawniej strach przed nimi był jak najbardziej słuszny, ponieważ nie rzadko ratował nam życie. Dziś w dobie techniki i medycyny nie musimy tak mocno obawiać się węży. Te, które spotykamy w lesie czy parku nie są nawet jadowite. Nie powstrzymuje to jednak większość z nas przed napadem paniki. Węży boją się wszyscy kobiety, mężczyźni, oraz dzieci może wynika to z faktu, że mamy bardzo mały kontakt z tymi gadami. Strach przed węzami według naukowców jest też spowodowany informacjami, jakie uzyskujemy na temat węży. Zazwyczaj słyszymy o zaduszeniach czy groźnych dla życia ukoszeniach tym czasem, jeśli nie drażnimy węża wcale nie musi nas zaatakować. Lęk przed wężami objawi się przede wszystkim poceniem się, kołataniem serca, odrętwieniem w wyniku przypływu wielu emocji, nie możemy często wykonać żadnego ruchu. Strach przed wężami bardzo utrudnia nam życie, ponieważ możemy je spotkać w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Zazwyczaj osoby mające fobie z góry omijają lasy czy tereny zielone w obawie przed spotkaniem węża na swojej drodze. Jest to bardzo krzywdzące, ponieważ musimy się izolować i zamykać w domu. Strach taki watro jest leczyć, metodą może okazać się terapia lub nawet hipnoza, która ostatnimi czasy stała się bardzo modna.