Leczenie chorób, fobia społeczna

Fobia i inne choroby – blog zdrowie

Heliminotofobia

2 października 2015

Kategoria: Zdrowie;
Tagi: , ,

Heliminotofobia Helimnotofobia jest lękiem przed zarobaczeniem. Strach może mieć bardzo różne oblicze, możemy naturalnie go odczuwać, ale w granicach zdrowego rozsądku tak by nie dezorganizował naszego życia. Bardzo ciekawą fobią jest strach przed robakami oraz zarobaczeniem. Chory na to schorzenie obawia się, że na swoim ciele znajdzie robaka lub zalegnie się w jego organizmie, druga wersja jest absurdalną jednak w głowie chorego rodzą się różne pomysły. Lęk ten jest tak duży, że osoba chora na fobie boi się nawet kontaktu ze zwierzętami, ponieważ te często przenoszą pasożyty. Nawet ich odrobaczanie nie daje stu procentowej pewności, że pozbyły się zarazków i robactwa. Robaki nie wywołują ciepłych emocji u nikogo, ale jeśli ty lub liska ci osoba reaguje na nie płaczem, paniką wówczas warto się zastanowić czy nie mamy do czynienia już z poważną fobią. Chorzy, aby unikać sytuacji stresowych omijają lukiem parki, lasy gdzie robaków jest najwięcej. Z czasem może bardzo utrudniać to życie watro, więc udać się do specjalisty, czyli terapeuty. W takim wypadku zastosuje on konfrontacje z problemem tak abyśmy zauważyli, że robak nic nam nie zrobi i jest nie groźny. Z czasem kontakt z fobią staje się większy aż do momentu całkowitego oswojenia się z problemem. Nad fobią możemy też pracować sami w domu ćwicząc rożne techniki relaksacyjne. Dobre oddychanie złagodzi ewentualny kontakt z sytuacją stresującą i pozwoli uspokoić emocje.

Strach przed pająkami

18 września 2015

Kategoria: Zdrowie;
Tagi: , ,

Strach przed pająkami Strach przed pająkami zwany jest także arachnofobią. Najczęściej padają tej fobii kobiety, jest to nawet cztery razy częściej niż u mężczyzn. Kiedy już pojawi się pająk osoba taka bardzo panicznie go przezywa. Może wówczas mieć dreszcze, napady histerii, płaczu krzyku w zasadzie towarzyszy temu zjawisku wielkie natłoczenie emocji. Kobieta nie może zapanować nad strachem do tego stopnia, że ją obezwładnia. Strach przed pająkami może mieć bardzo głębokie korzenie. Zazwyczaj jest wypadkową sytuacji przeżytych w dzieciństwie, kiedy ktoś nas straszył pająkami, lub kiedy widzieliśmy, że inny człowiek się ich boi. Lęki takie z czasem również mogą pojawić się w naszej głowie. Odtwarzamy sytuacja i dajemy sygnał do mózgu o pewnym zagrożeniu. Każdy nieco inaczej reaguje na sytuacje lękową w skrajnych wypadkach może być to prawdziwy dramat. Jeśli chcemy pozbyć się leków przed pająkami powinniśmy zdecydować się na terapie dzięki niej odzyskamy spokój i radość życia. Terapia polega na bezpośredniej konfrontacji z elementem wywołującym lęk w tym przypadku pająkami. Musimy stopniowo oswajać się z jego widokiem później dotykiem, aby w końcu oswoić się z myślą, że pająki nie są straszne i nie mogą wyrządzić nam krzywdy. Fobia przed pająkami możne przecież znacznie utrudnić nam życie, pająki występują wszędzie, dlatego też bardzo często możemy się z nimi spotkać w domu, na powietrzu w każdym dowolnym miejscu jest ich ogromna liczba.

Mottefobia

29 sierpnia 2015

Kategoria: Zdrowie;
Tagi: , ,

Mottefobia Kolejną z często występujących fobii jest schorzenie dotyczy owadów. Jest to bardzo dziwna fobia, ponieważ wszystkim owady typu motyl czy ćma kojarzą się z czymś mało groźnym. Jest jednak grupa osób, której owady bardzo przeszkadzają w zasadzie najbardziej ćmy. Osoba chora panicznie obawia się kontaktu z ćmą, dlatego też nie wychodzi po zmroku, śpi przy zatkniętym oknie i nie świeci swatała nocą, aby nie wabić motyla nocnego. Fobia nieraz jest tak dużą, że ludzie nie mogą normalnie funkcjonować nie wyjeżdżają na wakacje nad wodę w obawie przed owadami i ćmami. Najchętniej spałyby pod moskitiera, aby mieć pewność, że nie spotkają żadnej ćmy. Kiedy już dojdzie do kontaktu z sytuacja wywołującą fobie chory nam napady lękowe, poci się, serce zaczyna mu kołatać, zazwyczaj zastyga w bezruchu lub przeciwnie ma napad paniki. Pomimo, że ćmy występują w porze wiosenno- letniej i stosunkowo rzadko fobie taką ma bardzo wielu ludzi. Owady w tym ćmy wprawiają chorego w obrzydzenie i lęk. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Może być to traumatyczna sytuacja z dzieciństwa, wychowanie, w którym straszono ćmą lub po prostu geny. Fobia utrudnia zawsze egzystowanie, ponieważ nie możemy wyzbyć się lęku wówczas przychodzi czas na terapie ze specjalistą ten określi jak bardzo nasilony problem u nas występuje i jak należy go leczyć. Bardzo często wybieraną drogą jest konfrontacja z fobią w tym wypadku ćmą, aby oswoić się z nią i zacząć myśleć w zupełnie inny sposób.