Leczenie chorób, fobia społeczna

Fobia i inne choroby – blog zdrowie

Lepidopterofobia

30 września 2015

Kategoria: Rodzaje fobii;
Tagi: , ,

Lepidopterofobia Ludzie, na co dzień borykają się z licznymi fobiami. Lęk towarzyszy nam od zalania wieków, dawniej był czymś mobilizującym, dzięki niemu byliśmy bardziej ostrożni i wyczulenie na zagrożenie. Stan lękowy występował tylko w zagrożeniu życia tymczasem dziś boimy się znacznie więcej. Strach może mieć oblicze ciemnego pokoju, psa wszystko zależy od tego, jakiego typu schorzenie posiadamy. Bardzo ciekawym lękiem jest lepidopterologia jest to nic innego jak lęk przed motylami. Nie powinniśmy schorzenia takiego bagatelizować, ponieważ bardzo utrudnia nam życie. Po pierwsze sezon letni dla osób z fobią jest katastrofą, wówczas motyle latają wszędzie. Osoby chore zazwyczaj z góry wystrzegają się łąk lasów, ponieważ tak mają ogromne ryzyko spotkania się oko w oko ze swoim lękiem. Najczęściej stosowanym sposobem na pozycie się lęku jest zamykanie się w betonowym mieszkaniu, czy to jednak dobry pomysł? Nie, powinniśmy podjąć wyzwanie i walczyć z naszym strachem. Na początek watro małymi kroczkami, powinniśmy nauczyć się technik relaksacyjnych, które zniwelują uciążliwe objawy fobii. Najczęściej osoba chora, która zauważy motyla zaczyna się pocić, kołacze jej serce, ma problemy z oddychaniem. Jest to dość ciekawa sytuacja, ponieważ na pozoru motyl jest pięknym owadem, który zachwyca, nie w przypadku osób chorych ci widzą go w całkiem innym świetle. Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy doszukiwać się w naszej psychice lub jakim trudnym wydarzeniu z dzieciństwa.

Ksenofobia

29 września 2015

Kategoria: Rodzaje fobii;
Tagi: , ,

Ksenofobia Fobie coraz częściej rządzą naszym życiem, są one bardzo różnorodne, ale wszystkie je trzeba leczyć, aby nie przeszkadzały w życiu codziennym lub nawet dorosłym. Jedną z odmian fobii jest ksenofobia, jest to nieuzasadniony lęk przed osobami innej narodowości, wyznania lub orientacji seksualnej. Nawet, jeśli nigdy nie mieliśmy z nimi od czynienia czujemy lęk i agresje na samą myśl o nich. Denerwuje nas wszystko, co inne. Sama nazwa w dosłownym znaczeniu oznacza lęk przed obcym. Ksenofobia może mieć różne podłoże jednym z nich jest jakaś trauma. Badania pozwoliły określić, że nie lubimy, czujemy lęk przed osobami, które kojarzą się nam z jakimś traumatycznym wydarzeniem. Przykładem sytuacji są żołnierze, którzy walczyli w Mongolii, po wojnie w wyniku stresu pourazowego nie znosili wszystkich ludzi o aparycji zbliżonej do mongolskiej. Na ksenofobie duży wpływ ma też rola otoczenia jak inni odbierają obcych ludzi i w jaki sposób kreują ich media. Zamachy islamskie, jakie miały miejsce wykazały, że jesteśmy ostrożni, co do wszytych ludzi tego wyznania tym czasem nie powinniśmy generalizować każdy człowiek jest inny. Źródłem ksenofobi są rożne stereotypy, żyjemy dawnymi przesłankami i często źle oceniamy mniejszości narodowe lub wrzucamy wszystkich do jednego worka morderców, prześladowców i złodziei. Czasy jednak się zmieniły i mentalność ludzka też. Fobia może się stopniowo nasilać, najbardziej narażeni na nią są ludzie o narcystycznym usposobieniu. Nie tolerują innych wyznań wyglądu, co za tym idzie negują ich.

Leczenie fobii

26 września 2015

Kategoria: Leczenie fobii;
Tagi: , , ,

Leczenie fobii Fobia jest rodzajem nieuzasadnionego lęku. Jet ono na tyle silny, że utrudnia nam normalne życie. Kiedy nie możemy poradzić sobie sami z fobią watro zacząć leczenie. W zależności od nasilenia fobii możemy leczyć się sami lub za pomocą specjalisty. Na początku watro jednak spróbować własnych sil i skonfrontować się ze swoim strachem. Kluczem mogących pomóc w zwalczaniu fobii jest konfrontacja z nią. Musimy metodą małych kroczków zapoznawać się z naszym strachem, przyzwyczajać do niego. Kiedy zaczniemy się oswajać z czynnikiem powodującym starach musimy zwiększyć natężenie jego częstotliwości. Czyli nie unikamy tego, co w nas wywołuje lęk tylko częściej mamy z nim styczność. W medycynie sposób ten nazywany jest wygaszaniem reakcji. Dzięki częstszemu konfrontowaniu się z lękiem zaczynamy po woli go opanowywać i radzić sobie z emocjami. Takie doświadczenie uczy nas też większej pewności siebie. Stykając się z elementem wywołującym lęk poznajmy go bardziej i mniej się boimy. Z czasem nawet potężna fobia może stracić swoją moc. Co ciekawe najczęściej nasze fobie dotyczą zwierząt, owadów, czy gryzoni. Pomimo, że są one nie wielkie wywołują ogromny strach i lęk. Lęk ten jest zakorzeniony w naszej głowie i trzeba go pokonać, aby godnie żyć, tylko wówczas poczujemy się lepiej. Kiedy nasze działanie nie odnosi zamierzonego skutku wówczas pozostaje tylko pomoc specjalisty, czasem tylko on może pomóc nam przezwyciężyć strach.

Objawy hydrofobii oraz jej leczenie

25 września 2015

Kategoria: Rodzaje fobii;
Tagi: , ,

Objawy hydrofobii oraz jej leczenie Lęk jest bardzo złym doradcą, zazwyczaj unikamy sytuacji stresowych a tym samym izolujemy się. Na pewno nie jest to dobre rozwiązanie. Ze strachem trzeba walczyć, aby nie zrządził naszym życiem. Jak zdiagnozować, że dana osoba cierpi na rodzaj fobii? Pomocna będzie w tym względzie obserwacja. Jeśli widzimy, że osoba unika kontaktu z woda, poza pływaniem w wodzie nawet rejsu statkiem czy kajakiem wówczas to pierwszy sygnał, że dzieje się coś nie dobrego. Drugim sygnałem może być strach przed polaniem ciała woda. Co ważne osoba chora boi się nie tylko głębokiej wody, strach wyzwolony jest nawet, kiedy wody jest bardzo nie wiele. Chory zaczyna angażować swoją wyobraźnie i snuje projekcje na temat utopienia się. Lęk jest tak paniczny, że najchętniej omijałby wodę szerokim lukiem. Fobia jest na tyle mocna, że chory omija nawet wanny czy umywalki w strachu przed woda i zamoczeniem się. Fobia może dotyczyć nie tylko kontaktu fizycznego z woda, ale nawet jej picia, przełykanie wody może stanowić bardzo poważny problem. W takim wypadku choroba wymaga natychmiastowej reakcji i leczenia, ponieważ może dojść do odwodnienia a tym samym zgonu. Jeśli chodzi o metody leczenia najbardziej skutecznymi będą terapia zajęciowa, hipnoza nawet środki farmakologiczne. Hydrofobia jest bardzo ciężkim schorzeniem, które ma duży wpływ na nasze życie. Może zakłócić funkcjonowanie, co ważne stany lękowe wraz z wiekiem rosną, więc trzeba im szybko przeciwdziałać.

nastpne »