Leczenie chorób, fobia społeczna

Fobia i inne choroby – blog zdrowie

Leczenie fobii

26 września 2015

Kategoria: Leczenie fobii;
Tagi: , , ,

Leczenie fobii Fobia jest rodzajem nieuzasadnionego lęku. Jet ono na tyle silny, że utrudnia nam normalne życie. Kiedy nie możemy poradzić sobie sami z fobią watro zacząć leczenie. W zależności od nasilenia fobii możemy leczyć się sami lub za pomocą specjalisty. Na początku watro jednak spróbować własnych sil i skonfrontować się ze swoim strachem. Kluczem mogących pomóc w zwalczaniu fobii jest konfrontacja z nią. Musimy metodą małych kroczków zapoznawać się z naszym strachem, przyzwyczajać do niego. Kiedy zaczniemy się oswajać z czynnikiem powodującym starach musimy zwiększyć natężenie jego częstotliwości. Czyli nie unikamy tego, co w nas wywołuje lęk tylko częściej mamy z nim styczność. W medycynie sposób ten nazywany jest wygaszaniem reakcji. Dzięki częstszemu konfrontowaniu się z lękiem zaczynamy po woli go opanowywać i radzić sobie z emocjami. Takie doświadczenie uczy nas też większej pewności siebie. Stykając się z elementem wywołującym lęk poznajmy go bardziej i mniej się boimy. Z czasem nawet potężna fobia może stracić swoją moc. Co ciekawe najczęściej nasze fobie dotyczą zwierząt, owadów, czy gryzoni. Pomimo, że są one nie wielkie wywołują ogromny strach i lęk. Lęk ten jest zakorzeniony w naszej głowie i trzeba go pokonać, aby godnie żyć, tylko wówczas poczujemy się lepiej. Kiedy nasze działanie nie odnosi zamierzonego skutku wówczas pozostaje tylko pomoc specjalisty, czasem tylko on może pomóc nam przezwyciężyć strach.

Strach, czy fobia jak to rozróżnić?

24 września 2015

Kategoria: Leczenie fobii;
Tagi: , ,

Strach, czy fobia jak to rozróżnić? Na co dzień mamy do czynienia z wieloma sytuacjami stresującymi. Strach, pomimo, że jest nie miłym doznaniem pełni też ważną role dzięki niemu w sytuacji zagrożenia jesteśmy bardziej czujni i skłonni do działania. Jeśli dzieje się coś niedobrego zaczynamy naturalnie chronić się, jest to odpowiedz naszego organizmu na trudną sytuacje. Strach od fobii rożni natężenie negatywnych emocji. W przypadku fobii nie działamy na swoją korzyść nie ratujemy siebie tylko najczęściej zamieramy, zaczyna nam bić szybciej serce i nie możemy oddychać. W tej sytuacji strach jest tak duży, że nas paraliżuje. Osoba, u której występuje fobia wręcz wyolbrzymia sobie zagrożenie, jakie zaistniało. Przykładem fobii jest na przykład strach przed psami. Lęk może w nas wywoływać groźna rasa jednak, jeśli to szczeniak czy pudel lęk jest mało uzasadniony. Fobia jest bardzo przykrym doznaniem choroba dezorganizuje nam całe życie szczególnie, jeśli fobii występuje kilka. Jeśli nie potrafimy poradzić sobie z nimi sami powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty, w tym przypadku psychiatry lub psychologa. Najważniejszym aspektem leczenia jest konfrontacja z elementem, który wywołuje u nas tak duży strach. Jest to na pewno nie przyjemne doznanie, ale tylko tak możemy wyleczyć się z fobii. Strach wyczula nas na niebezpieczeństwo jednak nie powinien rządzić naszym życiem, dlatego trzeba wziąć sprawy we własne ręce. Fobia leczona jest schorzeniem, którego możemy całkowicie się pozbyć.

Techniki relaksacyjne w walce z fobią

3 września 2015

Kategoria: Leczenie fobii;
Tagi: , , ,

Techniki relaksacyjne w walce z fobią Fobia jest bardzo negatywnym uczuciem, często jest tak duża, że nas mocno paraliżuje. Co wówczas robić? możemy przez efektami fobii bronić się trzeba tylko troszkę wysiłku. Jedną z metod walki z lękami jest nauka technik relaksacyjnych. Pamiętajmy o jednej ważnej zależności wraz z pojawieniem się naszego lęku inaczej zaczyna zachowywać się nasz organizm. Serce zaczyna szybciej pracować, nie możemy dobrze oddychać, często zalewamy się potem. Wszystkie te elementy bardzo utrudniają normalne życie. Ucząc się techniki relaksacyjnych możemy niwelować wszystkie przykre objawy występowania lęku. Pierwszym podstawowym ćwiczeniem relaksacyjnym jest głębokie oddychanie. Kiedy czujemy lęk zaczynamy krótkie oddechy, wówczas też mamy wrażenie duszności. Stan ten można szybko odwrócić wystarczy tylko nauczyć się właściwego oddychania. W ciągu krótkiego czasu możemy się zrelaksować i odciążyć nasz organizm. Nauka właściwego oddychania nie jest niczym wymagającym wystarczy kilka minut dziennie, aby opanować te technikę znakomicie. Ćwiczymy ją do skutku, aby lepiej się poczuć, kiedy doznamy poczucia lęku czy fobii. Inną techniką relaksacyjną jest joga. Ludzie ją uprawiający cieszą się lepszym samopoczuciem oraz sylwetką. Kiedy czujemy lęk zazwyczaj nie możemy panować nad naszym ciałem, dobrym pomysłem jest technika relaksacyjna, która pomoże nam się wyciszyć i uspokoić. Każdy jednak musi dobrać ja pod kątem swoich potrzeb.

Terapia

1 września 2015

Kategoria: Leczenie fobii;
Tagi: , ,

Terapia Często bywa tak, że lęk jest na tyle silny iż nie możemy sobie z nim poradzić sami. W takim wypadku musimy pomyśleć o leczeniu i terapii u profesjonalisty. Lęk przecież nie może utrudniać nam życia, musimy w końcu go pokonać. Uczucie lęku może mieć różne podłoże, zazwyczaj jest nim zaburzenie psychiczne wyobrażamy sobie sceny, które nie mają racji bytu. W momencie wystąpienia sytuacji lękowej nie docierają do nas nawet argumenty z zewnątrz, jest to trudna sytuacja. Spotkania z psychiatrą pozwolą nie tylko określić nasz lęk, zdefiniować go, ale znaleźć przyczyny jego występowania. Lekarz w leczeniu może posłużyć się metodą wygaszania reakcji. Polega ona na coraz częstszym konfrontowaniu pacjenta z lękiem. Wówczas osoba taka poznaje źródło swojej fobii i oswaja ją ze sobą. Badania naukowe dowodzą, że terapia ta jest dość skuteczną, pierwsze efekty można uzyskać już po kilku sesjach terapeutycznych. Jeśli natomiast nasza fobia jest bardzo głęboko zakorzeniona wówczas pozostaje tylko hipnoza. Jest to wprowadzenie pacjenta w stan, w którym nie myśli już samodzielnie jest pod naciskiem lekarza. Ten wmawia mu, że jego lęki są bezpodstawne. Hipnoza w wielu przypadkach odnosi bardzo dobre skutki, często to ostateczność w walce z lękiem. W hipnozie lekarz działa na podświadomość pacjenta, dzięki czemu na nad nim ogromną władzę. Jest to bezpieczna metoda a do tego bardzo skuteczna. Dobór metody powinien być uzależniony od intensywności naszej fobii i jej rodzaju.

nastpne »