Leczenie chorób, fobia społeczna

Fobia i inne choroby – blog zdrowie

Leczenie fobii

26 września 2015

Kategoria: Leczenie fobii;
Tagi: , , ,

Leczenie fobii Fobia jest rodzajem nieuzasadnionego lęku. Jet ono na tyle silny, że utrudnia nam normalne życie. Kiedy nie możemy poradzić sobie sami z fobią watro zacząć leczenie. W zależności od nasilenia fobii możemy leczyć się sami lub za pomocą specjalisty. Na początku watro jednak spróbować własnych sil i skonfrontować się ze swoim strachem. Kluczem mogących pomóc w zwalczaniu fobii jest konfrontacja z nią. Musimy metodą małych kroczków zapoznawać się z naszym strachem, przyzwyczajać do niego. Kiedy zaczniemy się oswajać z czynnikiem powodującym starach musimy zwiększyć natężenie jego częstotliwości. Czyli nie unikamy tego, co w nas wywołuje lęk tylko częściej mamy z nim styczność. W medycynie sposób ten nazywany jest wygaszaniem reakcji. Dzięki częstszemu konfrontowaniu się z lękiem zaczynamy po woli go opanowywać i radzić sobie z emocjami. Takie doświadczenie uczy nas też większej pewności siebie. Stykając się z elementem wywołującym lęk poznajmy go bardziej i mniej się boimy. Z czasem nawet potężna fobia może stracić swoją moc. Co ciekawe najczęściej nasze fobie dotyczą zwierząt, owadów, czy gryzoni. Pomimo, że są one nie wielkie wywołują ogromny strach i lęk. Lęk ten jest zakorzeniony w naszej głowie i trzeba go pokonać, aby godnie żyć, tylko wówczas poczujemy się lepiej. Kiedy nasze działanie nie odnosi zamierzonego skutku wówczas pozostaje tylko pomoc specjalisty, czasem tylko on może pomóc nam przezwyciężyć strach.

Strach, czy fobia jak to rozróżnić?

24 września 2015

Kategoria: Leczenie fobii;
Tagi: , ,

Strach, czy fobia jak to rozróżnić? Na co dzień mamy do czynienia z wieloma sytuacjami stresującymi. Strach, pomimo, że jest nie miłym doznaniem pełni też ważną role dzięki niemu w sytuacji zagrożenia jesteśmy bardziej czujni i skłonni do działania. Jeśli dzieje się coś niedobrego zaczynamy naturalnie chronić się, jest to odpowiedz naszego organizmu na trudną sytuacje. Strach od fobii rożni natężenie negatywnych emocji. W przypadku fobii nie działamy na swoją korzyść nie ratujemy siebie tylko najczęściej zamieramy, zaczyna nam bić szybciej serce i nie możemy oddychać. W tej sytuacji strach jest tak duży, że nas paraliżuje. Osoba, u której występuje fobia wręcz wyolbrzymia sobie zagrożenie, jakie zaistniało. Przykładem fobii jest na przykład strach przed psami. Lęk może w nas wywoływać groźna rasa jednak, jeśli to szczeniak czy pudel lęk jest mało uzasadniony. Fobia jest bardzo przykrym doznaniem choroba dezorganizuje nam całe życie szczególnie, jeśli fobii występuje kilka. Jeśli nie potrafimy poradzić sobie z nimi sami powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty, w tym przypadku psychiatry lub psychologa. Najważniejszym aspektem leczenia jest konfrontacja z elementem, który wywołuje u nas tak duży strach. Jest to na pewno nie przyjemne doznanie, ale tylko tak możemy wyleczyć się z fobii. Strach wyczula nas na niebezpieczeństwo jednak nie powinien rządzić naszym życiem, dlatego trzeba wziąć sprawy we własne ręce. Fobia leczona jest schorzeniem, którego możemy całkowicie się pozbyć.

Strach przed innymi ludźmi

6 września 2015

Kategoria: Rodzaje fobii;
Tagi: , , ,

Strach przed innymi ludźmi Lęk przed ludźmi określany jest mianem lęku społecznego. W tym wypadku boimy się publicznych wystąpień. Kiedy mamy mówić przed większym gronem ludzi pocimy się, stresujemy w rezultacie nawet bełkoczemy, ponieważ mocno paraliżuje nas strach? Fobia ta jest bardzo popularna, według badań 25 milionów amerykanów cierpi na nią. Fobia ta może też mieć różne formy na przykład lęku przed jedzeniem w towarzystwie obcych osób. Możemy konsumować w gronie rodzinnym jednak problem stwarza posiłek z obcymi wówczas nie możemy jeść, pocimy się i stresujemy. Tego typu strach zazwyczaj pojawi się w okresie dorastania, kiedy większą uwagę zawracamy na nasze zachowanie się ludzi, otoczenie. Bardziej zaostrzonym typem fobii jest natropofobia oznacza ona lęk przed ludźmi w ogóle. Boimy się konfrontacji z innymi ludźmi, wchodzenia w związki emocjonalne. Jest to bardzo uciążliwą fobia, ponieważ, na co dzień jesteśmy skazani na kontakty z ludźmi. Tym czasom wyjście do pracy czy na spacer może okazać się dużym wyzwaniem. Fobie tą trzeba jak najbardziej leczyć, aby godnie żyć. Strach nie może kierować naszym życiem. Osoby takie najczęściej są wycofanie, przesiadują w domu i najlepiej się czują w samotności, ponieważ nic ich nie stresuje. Często nawet wybierają zawody gdzie kontakt z ludźmi jest minimalny, wówczas mogą się dobrze czuć i egzystować. Metodą leczenia w tym przypadku jest wizyta u spiczasty a nawet hipnoza.

Zoofobia

2 września 2015

Kategoria: Rodzaje fobii;
Tagi: , , ,

Zoofobia Nasze lęki mogą dotykać różnych sfer życia. Najtrudniej jest, kiedy są na tyle duże, że zakłócają nasz byt. Jednym przykładów fobii jest zoofobia, czyli lęk przed zwierzętami. Jakikolwiek kontakt ze zwierzakami skutkuje w złe samopoczucie, osoba chora natychmiast zaczyna się pocić i drżeć, czasami występują reakcje niepochamowane jak krzyk ucieczka lub przeciwnie zamieranie na skutek porażenia wszystkich mięśni. Bardzo ciekawym zagadnieniem jest to skąd się bierze zoofobia? Naukowcy upatrują przyczyn we wczesnym dzieciństwie. Dziecko do trzeciego roku życia nie doczuwa lęku przed zwierzętami, ponieważ jest ufne nie wie, co to strach, z czasem jednak zaczyna być mu wpajane nie dotykaj, ugryzie, jest agresywny na skutek wychowania zaczyna ostrożniej kontaktować się ze zwierzętami lub ich panicznie bać. Innym powodem fobii mogą być nie miłe wspomnienia, kiedy byliśmy świadkami jak zwierzę zakatowało kogoś lub wyrządziło mu krzywdę, wówczas również jesteśmy do nich negatywnie nastawieni. Nasze fobie miesząc się w głowie, pierwszym krokiem w leczeniu schorzenia będzie uświadomienie sobie, że zwierzęta nie musza być agresywne a my nie musimy się ich bać wystarczy tylko, jeśli zachowamy się ostrożnie. Jeśli nadal nie radzimy sobie z problemem jedynym wyjściem z sytuacji pozostaje pójście do specjalisty, który pomoże uporać się nam z problemami. Inną metoda często stosowaną jest nawet hipnoza.