Leczenie chorób, fobia społeczna

Fobia i inne choroby – blog zdrowie

Lepidopterofobia

30 września 2015

Kategoria: Rodzaje fobii;
Tagi: , ,

Lepidopterofobia Ludzie, na co dzień borykają się z licznymi fobiami. Lęk towarzyszy nam od zalania wieków, dawniej był czymś mobilizującym, dzięki niemu byliśmy bardziej ostrożni i wyczulenie na zagrożenie. Stan lękowy występował tylko w zagrożeniu życia tymczasem dziś boimy się znacznie więcej. Strach może mieć oblicze ciemnego pokoju, psa wszystko zależy od tego, jakiego typu schorzenie posiadamy. Bardzo ciekawym lękiem jest lepidopterologia jest to nic innego jak lęk przed motylami. Nie powinniśmy schorzenia takiego bagatelizować, ponieważ bardzo utrudnia nam życie. Po pierwsze sezon letni dla osób z fobią jest katastrofą, wówczas motyle latają wszędzie. Osoby chore zazwyczaj z góry wystrzegają się łąk lasów, ponieważ tak mają ogromne ryzyko spotkania się oko w oko ze swoim lękiem. Najczęściej stosowanym sposobem na pozycie się lęku jest zamykanie się w betonowym mieszkaniu, czy to jednak dobry pomysł? Nie, powinniśmy podjąć wyzwanie i walczyć z naszym strachem. Na początek watro małymi kroczkami, powinniśmy nauczyć się technik relaksacyjnych, które zniwelują uciążliwe objawy fobii. Najczęściej osoba chora, która zauważy motyla zaczyna się pocić, kołacze jej serce, ma problemy z oddychaniem. Jest to dość ciekawa sytuacja, ponieważ na pozoru motyl jest pięknym owadem, który zachwyca, nie w przypadku osób chorych ci widzą go w całkiem innym świetle. Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy doszukiwać się w naszej psychice lub jakim trudnym wydarzeniu z dzieciństwa.

Mizofobia

30 września 2015

Kategoria: Rodzaje fobii;
Tagi: , ,

Mizofobia Ludzie obawiają się różnych rzeczy, lęk staje się na tyle silny, że zaczyna nam przeszkadzać w funkcjonowaniu. Dziś podjęcie fobii jest szerokie, ponieważ ludzie boją się bardzo wielu rzeczy. Jednym z przykładowych schorzeń jest mizofobia, czyli lęk przed zabrudzeniem się. Osoby takie panicznie boją się brudu na ciele, zanieczyszczeń. Choroba znajduje się w ich umyśle, czyli stwarzają sobie sytuacje wymyślają nad wyrost skutki, jakie może dać zabrudzenie. Myślą, że mogą od niego zakazić się chorobą lub wyobrażają sobie okropne zarazki, jakie występują w brudzie. Osoby takie panicznie boją się brudu, dlatego też unikają wszelkich sytuacji, w których mogą się zanieczyścić. Przypadłości tej często towarzyszy nerwica natręctw związana z częstym myciem się i czyszczeniem dłoni. Osoby takie w łazience na higienie spędzają długie godziny w ciągu dnia. Jest to bardzo trudne schorzenie, ponieważ nie możemy funkcjonować jak inne jednostki. Boimy się kontaktu fizycznego, aby nie przenieść bakterii, nawet złapanie za klamkę jest wyzwaniem, ponieważ obawiamy się, że jest siedliskiem zarazków. Jeśli tylko sama myśl o brudzie nas paraliżuje a nasze emocje są na tyle mocne, że nad nimi nie panujemy powinniśmy przemyśleć wizytę u specjalisty, czyli terapeuty. Ten zdiagnozuje źródło problemu i co ważne pozwoli nam walczyć ze schorzeniem. Liczy się tutaj czas, ponieważ fobia z wiekiem się nasila i jest bardzo trudna w zamaskowaniu jej.

Ksenofobia

29 września 2015

Kategoria: Rodzaje fobii;
Tagi: , ,

Ksenofobia Fobie coraz częściej rządzą naszym życiem, są one bardzo różnorodne, ale wszystkie je trzeba leczyć, aby nie przeszkadzały w życiu codziennym lub nawet dorosłym. Jedną z odmian fobii jest ksenofobia, jest to nieuzasadniony lęk przed osobami innej narodowości, wyznania lub orientacji seksualnej. Nawet, jeśli nigdy nie mieliśmy z nimi od czynienia czujemy lęk i agresje na samą myśl o nich. Denerwuje nas wszystko, co inne. Sama nazwa w dosłownym znaczeniu oznacza lęk przed obcym. Ksenofobia może mieć różne podłoże jednym z nich jest jakaś trauma. Badania pozwoliły określić, że nie lubimy, czujemy lęk przed osobami, które kojarzą się nam z jakimś traumatycznym wydarzeniem. Przykładem sytuacji są żołnierze, którzy walczyli w Mongolii, po wojnie w wyniku stresu pourazowego nie znosili wszystkich ludzi o aparycji zbliżonej do mongolskiej. Na ksenofobie duży wpływ ma też rola otoczenia jak inni odbierają obcych ludzi i w jaki sposób kreują ich media. Zamachy islamskie, jakie miały miejsce wykazały, że jesteśmy ostrożni, co do wszytych ludzi tego wyznania tym czasem nie powinniśmy generalizować każdy człowiek jest inny. Źródłem ksenofobi są rożne stereotypy, żyjemy dawnymi przesłankami i często źle oceniamy mniejszości narodowe lub wrzucamy wszystkich do jednego worka morderców, prześladowców i złodziei. Czasy jednak się zmieniły i mentalność ludzka też. Fobia może się stopniowo nasilać, najbardziej narażeni na nią są ludzie o narcystycznym usposobieniu. Nie tolerują innych wyznań wyglądu, co za tym idzie negują ich.

Lęk wysokości

29 września 2015

Kategoria: Rodzaje fobii;
Tagi: , ,

Lęk wysokości Lęk wysokości jest bardzo często występującą fobią. Szacuje się, że na pięć osób, co trzecia posiada takie lęki. Co ciekawe nie wszyscy o nim wiedzą dopiero w wyniku styczności z daną sytuacją czy przedmiotem odkrywają, że mają poważny problem wysokością. Sytuacja ta zazwyczaj dotyka małe dzieci oraz kobiety. Według badań przyczyny takiego stanu tkwią już w dzieciństwie. Kiedy podnosimy malca bardzo wysoko do góry, oraz kiedy sadzamy go na wysokim krześle. Już wówczas może rodzić się w nim fobia. Strach przed wysokością może bardzo utrudniać życie, wystarczy tylko wejść na nie dużą wysokość, aby od razu pojawiły się symptomy fobii. Osoba taka szybko się poci, wzrasta też jej tętno w zasadzie ma trudności z oddychaniem. Może też kurczowo trzymać się drabiny i mieć poważne problemy z zejściem na dół. Co ciekawe często potrafimy wejść na wysoki budynek, ale już samo zejście lub spojrzenie w dół jest bardzo trudne. Zmienia się wówczas nasza percepcja i wyrazistość widzenia. Odczuwamy, jakby budynek był znacznie większy i to nas przytłacza. Lęk wysokości może być też poważną przeszkodą, kiedy musimy pracować na drabinie lub wysokim budynku. Wówczas nasze emocje górują i nie możemy wyzbyć się lęku. Jest to trudne i zarazem niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ możemy spaść z wysokości. Jedyną formą pomocy dla osoby z tego typu fobią jest wizyta u specjalisty, czyli terapeuty lub hipnoza.

nastpne »