Leczenie chorób, fobia społeczna

Fobia i inne choroby – blog zdrowie

Skutki i leczenie fobii szkolnej

30 sierpnia 2015

Kategoria: Rodzaje fobii;
Tagi: , ,

Skutki i leczenie fobii szkolnej Fobia szkolna do niedawna stała się bardzo trudnym problemem, z którym boryka się wiele dzieci. Dawniej też występowała jednak nie diagnozowano ją uważano, że dzieci są leniwe, dlatego omijają szkole dużym lukiem. Dziś wiemy, że to choroba nerwicowa, która może rozwinąć się w każdym wieku. Fobia szkolna może posiadać bardzo duży wpływ na nasze życie i wywoływać duże skutki, często negatywne. Dzieci borykające się z fobią szkolną są zazwyczaj bardzo nieśmiałe, na przerwach przebywają same nie potrafią przebić się do grupy. Osamotnienie jest tak duże, że nie chcą przebywać w szkole. Odrzucenie przez rówieśników dzieci zamieniają na potrzebę bycia najlepszym, uciekają w książki i naukę, aby nie myśleć o swojej samotności. Co ciekawe nawet, jeśli odnoszą sukces są bardzo wycofane i wystraszone boją się też publicznych wystąpień, ponieważ obawiają się wyśmiania. Na fobie taką narażone są przede wszystkim dzieci nieśmiałe, których nie nauczono samodzielności. Bez rodziców nie dobrze się czują w każdym środowisku. Fobie taka należy jak najbardziej leczyć, aby dziecko nie męczyło się dobrym sposobem jest udanie się do specjalisty lub zażywanie leków farmakologicznych. Są one jednak dość silne i bazą przypominają antydepresanty. Dobrze, aby dziecko poczuło wsparcie ze strony rodziców i nauczyło się technik relaksacyjnych te je wyciszą i poprawia nastrój. Nieleczona fobia może mieć poważne konsekwencje w dorosłym życiu.

Dysmorfofobia

30 sierpnia 2015

Kategoria: Rodzaje fobii;
Tagi: , ,

Dysmorfofobia Kolejnym często spotykanym schorzeniem jest zaburzenie zwane dysmorfofobią. Jest to rodzaj lęku przed brzydotą. Zaburzenie tkwi w głowie chorego, który wyolbrzymia problemy ze swoją urodą. Skupia się na rzeczach nie ważnych i w rezultacie ciągle jest niezadowolonym ze swojego wyglądu. Lęk przed brzydotą jest tak silny, że osoby chore potrafią zrobić wszystko, aby lepiej wyglądać i pozbyć się defektu. W rezultacie przekłada się to na liczne operacje plastyczne i zmiany wizerunku. Co ważne, jeśli nawet osoba chora pozbędzie się jednego defektu zaraz widzi kolejny byle tylko udać się dla chirurga plastyka i poprawić swój wygląd. Jest to ciężką chorobą, ponieważ osoba taka nigdy nie czuje się nasycona zmianami wyglądu cięgle jest jej mało, staje się uzależniona od operacji plastycznych. Najczęściej elementami, które są poprawiane są nos, usta oraz talia. Osoba chora nie widzi pozytywów tylko skupia się na defektach często przesadzonych. Co ciekawe choroba najczęściej dotyka panie w rożnym wieku. Zazwyczaj to one najbardziej skupiają się na kwestii swojego wyglądu i są rozżalone, że nie wyglądają perfekcyjnie. Dysmorfofobia jest bardzo trudnym schorzeniem psychicznym, które w konsekwencji może prowadzić do samookaleczenia się lub nawet depresji. Chorobę ta trzeba jak najszybciej zdiagnozować i leczyć, pomocna w tym wypadku będzie wizyta u specjalisty, który pomoże nam zawalczyć o samoocenę i patrzenie na siebie z innej perspektywy. Choroba ta była znana ludziom od dawna jednak wcześniej określona osoby chore, jako próżne i narcystyczne.

Mottefobia

29 sierpnia 2015

Kategoria: Zdrowie;
Tagi: , ,

Mottefobia Kolejną z często występujących fobii jest schorzenie dotyczy owadów. Jest to bardzo dziwna fobia, ponieważ wszystkim owady typu motyl czy ćma kojarzą się z czymś mało groźnym. Jest jednak grupa osób, której owady bardzo przeszkadzają w zasadzie najbardziej ćmy. Osoba chora panicznie obawia się kontaktu z ćmą, dlatego też nie wychodzi po zmroku, śpi przy zatkniętym oknie i nie świeci swatała nocą, aby nie wabić motyla nocnego. Fobia nieraz jest tak dużą, że ludzie nie mogą normalnie funkcjonować nie wyjeżdżają na wakacje nad wodę w obawie przed owadami i ćmami. Najchętniej spałyby pod moskitiera, aby mieć pewność, że nie spotkają żadnej ćmy. Kiedy już dojdzie do kontaktu z sytuacja wywołującą fobie chory nam napady lękowe, poci się, serce zaczyna mu kołatać, zazwyczaj zastyga w bezruchu lub przeciwnie ma napad paniki. Pomimo, że ćmy występują w porze wiosenno- letniej i stosunkowo rzadko fobie taką ma bardzo wielu ludzi. Owady w tym ćmy wprawiają chorego w obrzydzenie i lęk. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Może być to traumatyczna sytuacja z dzieciństwa, wychowanie, w którym straszono ćmą lub po prostu geny. Fobia utrudnia zawsze egzystowanie, ponieważ nie możemy wyzbyć się lęku wówczas przychodzi czas na terapie ze specjalistą ten określi jak bardzo nasilony problem u nas występuje i jak należy go leczyć. Bardzo często wybieraną drogą jest konfrontacja z fobią w tym wypadku ćmą, aby oswoić się z nią i zacząć myśleć w zupełnie inny sposób.

Astrofobia

25 sierpnia 2015

Kategoria: Rodzaje fobii;
Tagi: , ,

Astrofobia Kolejna kategoria fobii, która stosunkowo często występuje jest lęk przed zjawiskami atmosferycznymi, a konkretnie burzami. Strach ten pojawi się tuż przed burzą, a nawet w trakcie jej trwania. Fobie można bardzo szybko zdiagnozować dzięki obserwacji. Osoba tak poci się, zaczyna źle funkcjonować, strach widać nie tylko w mimice, ale i gestach. Ludzie z tego typu fobią mają problemy z oddychaniem, ponieważ zaczynają bardzo płytko oddychać. Astrofobia może mieć różne przyczyny najczęściej jest to lęk jeszcze z czasów dzieciństwa, kiedy to przebywaliśmy na powietrzu podczas trwania nawałnicy lub w dzieciństwie nie mieliśmy styczności z dużą burza. Strach taki może ujawnić się nawet w okresie dorosłego życia Nie ma tutaj żadnych ograniczeń wiekowych. Kiedy zaczyna się burza osoby mające fobie najczęściej próbują się schronić pod łóżkiem, okryć kocem, aby poczuć się bezpiecznie. W skrajnych przypadkach nawet wyprowadza się miejsca gdzie burz jest stosunkowo nie wiele. Przed zjawiskiem tym trudno uciec, ponieważ pogoda jest bardzo nie przewidywalna, w jednej minucie świeci słonce a chwile później może rozwinąć się potężna burza. Zazwyczaj chory ucieka przed fobia, czyli pozostawia swoje strachy w głowie, nie watro się jednak męczyć. Watro podjąć decyduje o leczeniu, aby nie być uzależnionym od czynników atmosferycznych, może to bardzo pokrzyżować nasze plany oraz życie. Na początku terapii trzeba się jak najbardziej konfrontować z burzą, aby oswoić się z tym zjawiskiem i móc godnie żyć.

nastpne »